edukacja · małżeństwo · wiara

Cały ten seks

images

Żyjemy w kulturze przesiąkniętej seksem, przeerotyzowanej. Akt seksualny od kilkudziesięciu już lat odrywany jest od swojego prawidłowego kontekstu: małżeńskiego, jednoczącego i prokreacyjnego, a sprowadzany do zwykłego aktu fizjologicznego, jak inne akty fizjologiczne, którym ulega człowiek. Wbrew temu, co każdy człowiek intuicyjnie czuje odnośnie wagi aktu seksualnego, wmawia się mu, że jego odczucia nie są istotne, że nie są obiektywnie prawdziwe, że są iluzją. W istocie każdy akt seksualny w wyjątkowy sposób łączy dwoje ludzi; łączy nie tylko w wymiarze cielesnym, ale też emocjonalnym, a nawet duchowym. Zwłaszcza kobieta, jako bardziej wrażliwa, po każdym akcie seksualnym oczekuje czegoś wyjątkowego. Jeśli jest on spełniany po kryjomu, wstydliwie, na próbę albo po tak zwanej „ostrej imprezie”, to za każdym razem coś w kobiecie obumiera. Kobieta uczy się, że jej oczekiwania są głupie i nierealne, a seks nic nie znaczy. Mężczyzna, który ma do czynienia tyko z kobietami uległymi, którego najdrobniejsze nawet drgnięcia libido są natychmiast zaspokajane, również przestaje oczekiwać czegokolwiek po akcie seksualnym. Współżycie staje się dla niego aktem czysto fizjologicznym i działaniem bez konsekwencji, a więc także bez większego znaczenia. Prawda jednak jest taka, że seks ma ogromne znaczenie.  Małżeństwo sakramentalne dopełnia się dopiero w momencie spełnienia swojego pierwszego aktu seksualnego, podczas nocy poślubnej.

Przyjrzyjmy się zatem kilku współcześnie królującym stereotypom na temat aktu seksualnego, które większość z ludzi przyjmuje dosyć bezkrytycznie. Spróbujmy je zdemaskować.

 1. Współżycie jest tylko aktem fizjologicznym, sterowanym hormonalnie i emocjonalnie, któremu nie można, a w każdym razie nie powinno się opierać.

 W pewnym stopniu to stwierdzenie jest prawdą – współżycie jest aktem fizjologicznym, jednak sam jego biologiczny proces jest nośnikiem treści bynajmniej nie fizjologicznych, które stanowią o istocie i wyjątkowości współżycia. Akt seksualny na płaszczyźnie ludzkiej jest sposobem przekazania drugiej osobie pewnego rodzaju ostatecznego „dowodu miłości”; fizyczne obnażenie się dowodzi wzajemnego oddania, pełnego zaufania, pragnienia ostatecznego zjednoczenia z ukochaną osobą, pragnienia wyłączności. Akt małżeński w sposób bardzo dosłowny pokazuje nam, co oznacza bycie „jednym ciałem”. Mężczyzna i kobieta są dla siebie nawzajem tak atrakcyjni w swojej odmienności i tożsamości jednocześnie, że pojawia się między nimi bardzo silne napięcie, które nazywamy pożądaniem. O ile pożądanie jest czymś dobrym, zdrowym i normalnym, o tyle podporządkowanie mu swojego życia i kierowanie się nim w swoich życiowych decyzjach czy wyborach jest niezdrowe, nieuporządkowane, często patologiczne.

Ponieważ każdy człowiek jest stworzeniem cielesno-duchowym, akt seksualny ma głęboki, decydujący wpływ na jego duchową kondycję – zależnie od kontekstu, w jakim jest podejmowany, albo ją rozwija albo degeneruje. Jeśli akt seksualny podejmowany jest w intymnych granicach małżeństwa sakramentalnego, tworzy między małżonkami niezwykłą, unikalną więź – „odtąd są już jednym ciałem”. Dwoje obcych sobie dotąd ludzi staje jednością, której nic nie jest w stanie rozerwać. Dzieje się tak, jakby nagle włączył się miedzy nimi potężny magnes, wytwarzający niezwykle silne przyciąganie. Właśnie dlatego małżeństwo sakramentalne jest nierozerwalne, ponieważ nie da się rozdzielić czegoś, co ze swojej natury staje się jednym bytem, choć składającym się z dwóch osób. Podczas aktu seksualnego spełnianego poza małżeństwem, tworzy się jakby wykrzywiona wersja tej więzi – jakby ktoś zbudował z plastikowych klocków most nad przepaścią – wygląda jak prawdziwy, ale tak naprawdę jest iluzją, zwykłą podróbką.

 

images

 

 1. Nie możemy zacząć wspólnego życia, jeśli nie sprawdzimy, czy jesteśmy do siebie dopasowani fizycznie, czy jest nam razem dobrze w łóżku.

Pan Bóg tak stworzył człowieka, że fizycznie każdy mężczyzna pasuje do każdej kobiety… Współżycie jest zaledwie jedną z dziedzin życia małżeńskiego, bardzo ważną, ale nie najważniejszą. Dwoje ludzi musi dopasować się do siebie nie tylko pod względem seksualnym, ale także emocjonalnym, duchowym i psychicznym. Również nasze temperamenty muszą się do siebie dostosować. Wszystko to nie jest łatwe i z pewnością wymaga dużo czasu. Jeśli ludzie są ze sobą na próbę, to ich związek prawie na pewno skazany jest na porażkę. W takiej relacji ani mężczyzna ani kobieta nie są wobec siebie do końca uczciwi, nie są prawdziwi. Jeśli człowiek ma świadomość, że jest nieustannie poddawany próbie, nieustannie oceniany według jakiegoś określonego systemu wartości – wówczas odgrywa wielkie przedstawienie w teatrze jednego widza, który jest jednocześnie teatrem jednego aktora. Udowadnia, że jest lepszy, piękniejszy i mądrzejszy; że jest lepszym kochankiem, lepszym kucharzem, lepszym przyjacielem i tak dalej, bez końca. Wspólne życie nie może być umową na czas określony, wspólne życie wymaga stu procent czasu, wymaga wieczności. Nikt nie jest klientem swojego związku, ale jego współtwórcą. Życie na próbę to relacja dwojga klientów świadczących wzajemne usługi. Nie ma w tym prawdy, dlatego nie ma w tym przyszłości. Małżeństwo zawsze zakłada wzajemne obdarowywanie, przekraczanie swoich ograniczeń, uprzedzeń, fobii – także, a może przede wszystkim, w sferze seksualnej. Wychodzimy sobie naprzeciw, odkrywamy swoje potrzeby, pragnienia, ale też swoje idiosynkrazje; uczymy się swoich ciał i swoich reakcji na dotyk i pieszczotę. Jeśli współżycie ma być radością, jeśli ma być czymś upragnionym i oczekiwanym, musi odbywać się w atmosferze pełnej miłosnej akcepcji, a nie na próbę… musi odbywać się w poczuciu pełnego bezpieczeństwa, a nie z lęku przed opuszczeniem… musi odbywać się w pełnej wolności dopuszczającej poczęcie dziecka, a nie w lęku przed niechcianą ciążą. Prawdziwa miłość usuwa lęk; prawdziwa miłość nie jest na próbę, jest na zawsze. Tylko prawdziwa miłość sprawia, że życie seksualne dwojga ludzi jest spełnione, ekscytujące i niecierpliwie oczekiwane.

 

 1. Antykoncepcja jest dopuszczalną metodą regulacji poczęć, zwłaszcza jeśli nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Co złego może być w używaniu prezerwatywy?

 Antykoncepcja nie dlatego jest potępiana przez Kościół, że szkodzi zdrowiu, ale dlatego, że deformuje ludzką miłość. W miłości małżeńskiej dwoje ludzi jest sobie równych; zarówno mężczyzna jak i kobieta są podmiotami swojego związku, potrzeby żadnego z nich nie są przedkładane nad potrzeby drugiego. Antykoncepcja niszczy tę zdrową symbiozę; sprawia, że kobieta staje się narzędziem przyjemności i potrzeb mężczyzny, podporządkowuje swoją fizjologię jego wymaganiom. W związku antykoncepcyjnym kobieta jest z góry obarczona winą za potencjalne nieplanowane potomstwo; na nią zrzucona jest odpowiedzialność za uniknięcie poczęcia za wszelką cenę. W takim związku pozycja kobiety zostaje zdegradowana wobec pozycji mężczyzny – ona ma być dostępną zawsze kochanką, dawczynią nieskrępowanej, nielimitowanej rozkoszy, natomiast on jest wyłącznie biorcą. Mężczyzna o mentalności antykoncepcyjnej nie jest zainteresowany swoją partnerką, nie rozumie jej potrzeb – i nie chce ich zrozumieć; nie wchodzi z nią w dialog, a jedynie wymienia bieżące informacje. Taki związek dwojga ludzi jest niepłodny zarówno fizycznie jak i emocjonalnie, a także duchowo. Antykoncepcja niszczy wszelką płodność; swoją drogą być może to jest jakieś wytłumaczenie dramatycznego kryzysu kulturowego społeczeństw Zachodu.

Warto również przypomnieć, że hormonalne środki antykoncepcyjne najnowszej generacji, tak zwane minipigułki, to z reguły środki wczesnoporonne. Ponieważ minipigułka zawiera tylko jeden hormon, progestagen, wywołuje co prawda mniej skutków ubocznych (takich jak np. zwiększenie masy ciała, depresja czy migreny), ale też ma mniejszą skuteczność antyowulacyjną. Dlatego właśnie jej główne działanie polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego i zmianie endometrium, czyli śluzówki macicy, w taki sposób, aby implantacja zarodka była niemożliwa i aby uległ on wczesnemu poronieniu.  Wiele kobiet stosujących minipigułkę jednak zachodzi w ciążę, są to jednak na ogół ciąże pozamaciczne, spowodowane  właśnie patologicznie cienkim endometrium.

Prawdziwa miłość zakłada, jak już wspominałam, zarówno równorzędność i równowartość obojga partnerów, jak i pełną wolność, przejawiającą się w akceptacji nie tylko swojej fizjologii, ale też potencjalnych owoców aktu seksualnego. Prawdziwa miłość jest zawsze wolna, płodna – nie tylko w sensie fizycznym i hojna, czyli otwarta na przyjęcie drugiego człowieka, w tym przede wszystkim poczętego dziecka.

Odwrót od antykoncepcji zarówno w sensie powrotu do fizycznej płodności jak i do przemiany myślenia może być długotrwały, ale zawsze warto ten trud podjąć.

 

images

 

 1. Abstynencja seksualna jest szkodliwa dla zdrowia. Czystość przedmałżeńska jest śmieszna, staromodna i niemożliwa do utrzymania.

 Ciekawym przejawem współczesnej popkultury życia codziennego, jest niezwykle mocny nacisk kładziony na higienę i fizyczną czystość ciała ludzkiego. Nowoczesny człowiek wręcz obsesyjnie dba o higienę – domowe łazienki przestają już być łazienkami, a stają się salonami kąpielowymi wypełnionymi po brzegi najnowocześniejszymi gadżetami sanitarnymi oraz wymyślnymi mydłami, szamponami, balsamami i olejkami. Czystość się celebruje: bierze się kąpiele przy blasku świec i kieliszku szampana; łazienkowe telewizory i systemy głośników pozwalają na delektowanie się w wannie filmami i muzyką. Jesteśmy społeczeństwem ubóstwiającym higienę. Nie mamy wątpliwości, że brud jest nieestetyczny i szkodliwy dla zdrowia. Człowiek zmęczony, spocony i spracowany z ulgą wchodzi pod orzeźwiający prysznic. Kilka minut takiego tuszu wystarczy, aby każdy poczuł się odświeżony nie tylko na ciele, ale też w pewien sposób oczyszczony wewnętrznie.

Skąd ten przydługi wstęp? Otóż przy całym nacisku na sprawy higieny ciała, człowiek współczesny kompletnie lekceważy czystość moralną. Dziewictwo jest przedmiotem kpin i powodem do wstydu. Przeróżni pop-psychologowie, na łamach kolorowych czasopism i programów śniadaniowych, wmawiają ludziom, że abstynencja seksualna, celibat i czystość są objawami patologicznymi, nienormalnymi, chorobowymi. Mark Gungor, amerykański doradca małżeński i pastor, spointował to następująco: „Nikt jeszcze nie umarł z powodu braku wytrysku… nie widziano jeszcze świadectwa zgonu z oświadczeniem: Śmierć z powodu braku wytrysku”. Abstynencja nie tylko nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale wręcz przeciwnie – sprzyja zdrowiu fizycznemu, psychicznemu i emocjonalnemu; wzmacnia poczucie własnej wartości i pewności siebie, chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, pomaga osiągnąć pełną dojrzałość w męskości lub kobiecości. Łatwiej jest zaufać osobie, która pod każdym względem panuje nad sobą, niż takiej, która ulega wszystkim swoim popędom. Jeżeli mężczyzna w narzeczeństwie potrafi uszanować integralność fizyczną swojej narzeczonej, pomimo wszelkich pokus i trudności, staje się człowiekiem, któremu z pełnym zaufaniem można powierzyć swoją przyszłość, a także uczynić go ojcem swoich dzieci. Kultura, która za swoje motto przyjmuje słowa „róbta, co chceta” sprawia, że człowiek żyje w sprzeczności z wrodzonym każdemu prawem naturalnym. Człowiek intuicyjnie czuje, że czystość moralna jest cenna, ale słysząc zewsząd zaprzeczenie tego przekonania, pogrąża się w swego rodzaju schizofrenii. Ponieważ wewnętrznie czuje się zbrukany i nie w porządku, brak czystości moralnej rekompensuje sobie – do pewnego stopnia – hiper-czystością fizyczną. W pogoni za wewnętrznym poczuciem bycia w porządku, podejmuje różnego rodzaju terapie i psychoterapie, które utwierdzają go w jego wyborach i mówią – jesteś ok.

Jedyną instytucją, która idzie pod prąd tym stereotypom jest Kościół, który nadal trzyma się mocno nauczania o wartości czystości i dziewictwa, o wartości męstwa w pokonywaniu samego siebie. Dziewictwo pozwala kobiecie zachować nietknięte ciało dla ukochanego człowieka, pozwala jej na obdarowanie swojego męża najcenniejszą rzeczą, jaką posiada. Podobnie mężczyzna, chroniąc swoje dziewictwo dla najważniejszej kobiety swojego życia sprawia, że ona naprawdę czuje się jak „Miss Ziemia”, jak królowa, jak prawdziwa pani jego serca. Czystość jest jednym z najistotniejszych fundamentów dobrego związku i jednym z kluczowych warunków jego sukcesu, czyli trwałości.

images

 

4 myśli na temat “Cały ten seks

 1. Genialne! Pięknie to opisałaś. Dzięki za ten tekst.
  Wychodziłam za mąż mając 36 lat. Kiedy poznałam mojego przyszłego męża i byłam pewna,że to TEN, nie mogłam pozbyć się żalu, że nie będzie on moim pierwszym mężczyzną! Nasze narzeczeństwo było czyste i choć bardzo siebie pragnęliśmy, to daliśmy radę. Właśnie ze względu na wzajemny szacunek. A noc, albo bardziej poranek poślubny, był przepięknym aktem miłości. Wtedy począł się nasz pierwszy synek. Tak bardzo chciałabym kiedyś tę wartość przekazać swoim dzieciom…

 2. Według Pani antykoncepcja sprowadza kobietę do roli użytkowej, dawczyni przyjemności. A jaka jest rola w związku bez antykoncepcji? Czyż kobieta nie jest tutaj sprowadzana do roli inkubatora i rozrodczyni? Używa Pani jakiejś retoryki, w której stosowanie antykoncepcji zabiera kobiecie całą przyjemność związaną z aktem seksualnym. Opisuje Pani jakieś patologiczne zachowania, w których nie ma równowagi partnerskiej w związku i wiąże to Pani z faktem stosowania antykoncepcji, jednocześnie sugerując magiczną zmianę przy jej braku. Tak jakby już samo jej niestosowanie naprawiało wszelkie patologie i problemy.

  Wypacza Pani rolę związku i jego części składowej czyli seksu i seksualności. Albo przynajmniej spłyca. Żadna antykoncepcja czy jej brak tego nie uszczęśliwi związku magicznie, jeśli nie ma szacunku do siebie i rozmów między obojgiem. A szacunek wynika z rzeczy wyższych lub innych niż przykazania kościelne czy anty-antykoncepcyjność. Szacunek do partnera i drugiej osoby wynosi się z domu rodzinnego i z rozmów z tym drugim cżłowiekiem. Nie da się tego zastąpić ani przypisać stosowaniu lub niestosowaniu pigułki lub prezerwatywy. To jest jakiś romantyczny mit. Szacunek i zrozumienie drugiej osoby to efekt ciężkiej obustronnej pracy.

  W dodatku, skoro zachęca się do niestosowania pigułek i prezerwatyw, itp, to wartałoby najpierw przygotować te pary na posiadanie dziecka. Nie dziecka jako niemowlaka, tylko człowieka, którego trzeba dobrze wychować. Samo bycie dobrym katolikiem nie zapewnia oleju w głowie ani dojrzałości emocjonalnej do bycia rodzicem. Nie wspomina tez Pani o konsekwencjach rodzenia dzieci, jakim jest przychodzenie na świat nowego człowieka. To nie jest ręcznie robiony mebel, z wielkim uczuciem rzemieślnika, który postawi się na środku pokoju z dumą. To jest nowy człowiek, który przy odrobinie nieodpowiedzialności lub pecha będzie kolejną biedotą umysłową lub nieszczęśliwym człowiekiem. O tym jakoś Pani nie wspomina. Liczy się brak antykoncepcji i to że dziecko przyjdzie na świat. A że przyszli rodzice mogą zarówno w wiedzy i emocjach być na nie niegotowi, co może powodować zepsucie tego dziecka, to już nieistotne? Nie można zakładać, że kilka nauk przedmałżeńskich załatwi sprawę albo że nowo upieczeni rodzice szybko dojrzeją. Bo to znowu jak ze zrozumieniem drugiej osoby – trzeba na to szmatu czasu.

  Niestosowanie antykoncepcji zwiększa szansę na poczęcie dziecka, a co tu ukrywać, nie każda para chce mieć dziecko w danym momencie swojego życia. Nie każda jest gotowa na dziecko – emocjonalnie lub finansowo. Nie każda para może mieć dziecko ze względów bezpłodności. Są także ludzie świadomi lub przekonani o tym, że nie będą dobrymi rodzicami i świadomie ich nie chcą. Czy taka osoba, taki katolik powinna w ogóle nie wchodzić w związek małżeński? Chyba nie zaprzeczy Pani, że seks to też element/efekt miłości między małzonkami – sama Pani tak pisze. A więc czy taka katolicka para ma nie uprawiać seksu wcale, skoro szanse na poczęcie dziecka są większe bez antykoncepcji? Bez seksu z kolei jest duża szansa, że takie małzeństwo będzie nieszczęśliwe, bo pozbawione bardzo ważnego elementu cementującego związek. Zatem, czy lepiej w ogóle nie prowadzić życia seksualnego w takim małżeństwie? A może lepiej stosować antykoncepcję będąc odpowiedzialnym i świadomym człowiekiem? Czy jednak uprawiać od czasu do czasu bez antykoncepcji i liczyć nieodpowiedzialnie, że jakoś to będzie, gdzie „jakoś to będzie” zwykle prowadzi do poczęcia i przyjścia na świat dziecka niechcianego? Czyż Pani podejście nie jest sprowadzaniem kobiety, jak i całego związku małżeńskiego, do roli inkubatora i prokreatora? Nie za bardzo przewiduje jakiś kompromis dla ludzi, którzy z jakichś powodów nie chcą/nie mogą mieć dzieci. A proszę nie zapominać, że ciągle takie bezdzietne osoby mogą być wielce przydatne w społeczeństwie, choćby jako nauczyciel/pedagog.

  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. Pani Aniu, dziękuję za odzew i podzielenie się swoimi refleksajmi. Poruszyła Pani w swoim komentarzu wiele waznych problemów, do których z przyczyn oczywistych (długość wpisu) ja odniosłam się dosyć pobieżnie i powierzchownie.
   Po pierwsze, pisze Pani o tym, że fizjologia zdrowej kobiety predestynuje ją do roli inkubatora i rozrodczyni, i w zasadzie, po dużym uproszczeniu ma Pani rację. Rolą kobiety jest donoszenie i urodzenie potomstwa, to nie ulega wątpliwości. Tak zostałysmy stworzone. Podjęcie aktywności seksualnej zawsze wystawia nas na możliwość poczęcia się nowego zycia. Oczywiście, w idealnym świecie każde dziecko jest oczekiwane, chciane i kochane, w naszym świecie – wiadomo, jak jest. Antykoncepcja w zamyśle ma temu zaradzić plus dać kobiecie szansę na świadomą decyzję o poczęciu dziecka. Tylko że tak to nie działa. Antykoncepcja oprócz tego, że ubezpładnia związek fizycznie, bo niepłodność kobiety de facto jest niepłodnością związku, uprzedmiotawia kobietę. Wśród par stosujących naturalne planowanie poczęć (NPR) kobieta jest tak naprawdę najważniejszą stroną partnerstwa. To od kobiety i jej cykliczności zależy podejmowanie zbliżeń fizycznych, ona jest – w pewnym sensie – ich moderatorką. Nie twierdzę, że stosowanie NPR jest zawsze łatwe, ale z pewnością pomaga w nauce wzajemnego szacunku. Pisze Pani, że szacunek wynosi się z domu albo nie. To duże uproszczenie. Nad wzajemnym szacunkiem trzeba pracować, jak Pani trafnie zauważa, dużo ze sobą rozmawiać, mieć dla siebie czas. Antykoncepcja tego nie ułatwia, proszę mi wierzyć. Antykoncepcja wiele waznych rozmów ucina, nomen omen, w zarodku i zrzuca na kobietę odpowiedzialnośc za powstałą nieplanowaną ciążę. Myślę, że nieraz spotkała się Pani z nieplanowaną ciążą w swoim otoczeniu, pomimo stosowanych zabezpieczeń. Badania pokazują , że ponad 90 procent takich dzieci nie dozywa dnia porodu, kończąc zycie po kilku tygodniach istnienia. Antykoncepcja zmienia moralność człowieka, widać to dookoła.
   Co do przygotowania młodych ludzi do przyszłego rodzicielstwa, to nie mogłabym się z Panią zgodzić bardziej. Tylko po pierwsze, proszę pokazać mi młodych ludzi, którzy podejmując aktywność seksualną, oczywiście przy pełnym zabezpieczeniu, mysli o swoim przyszłym zyciu w kontekście rodzicielstwa? Czyta na ten temt? Szuka jakichś kursów? Swoją drogą JEDYNĄ instytucją, która troszczy się o przygotowanie przyszłych małżonków do rodzicielstwa, jest Kościół. Jest taki duży wybór kursów prowadzonych przez różne zakony czy wspólnoty, np Dominikanie czy wspólnota Emmanuel, że można swobodnie coś dla siebie znaleźć. Jeśli się chce.
   Pisze Pani dużo o właściwym timingu – ktoś akurat nie chce czy nie może, a ktoś inny chce bardzo, a mu się nie udaje. Jak słusznie Pani zauwazyła, dziecko to mały człowiek, a nie zabawka czy nowe oprogramowanie starych gadżetów czyjegoś zycia. Nie pojawia się na czyjeś „chcę” i nie znika na „nie chcę”. Jest jak wiatr, który wieje tam, gdzie chce. Jego przyjście jest tajemnicą – dlaczego jedni mają kilkoro, inni wcale, a jeszcze inni tylko jedno, chociaż chcieliby pięcioro…Medycyna niektóre problemy rozszyfrowała i potrafi je leczyć, ale z wieloma sobie nie radzi. W każdym razie, wracając do naszych baranów, antykoncepcja jest przyczyną wielu problemów z zajściem w ciążę.
   Jak pisałam, małżeństwo bez seksu jest niedopełnione. Można na jakiś czas powstrzymać się od współzycia w celu uniknięcia poczęcia, albo z powodów zdrowotnych, ale generalnie związek bez seksu jest martwy. Kobieta jest płodna przez ok 12 godzin w miesiącu, gdyby nie tzw śluz płodny poczęcie dziecka byłoby równie łatwe, jak wygrana w ruletkę. Naprawdę, proszę mi wierzyć, że każda wykształcona i niewykształcona kobieta JEST w stanie nauczyć się swoich własnych objawów płodności w celu odłożenia lub spowodowania poczęcia dziecka. Zajmuje to kilka tygodni, krócej niż przeciętny kurs językowy.
   Bardzo cenne jest, co pisze Pani o osobach bezdzietnych – z róznych powodów – i ich ogromnej roli w społeczństwie. Wielu ludzi nie docenia ich roli, niestety. Zgadzam się z Panią, że wiele osób po prostu nie chce mieć dzieci i już. Człowiek odpowiedzialny w takiej sytuacji unika współzycia w dni płodne, lub też, jesli jednak do poczęcia dojdzie, odddaje swoje dziecko ludziom, którzy na nie z utęsknieniem czekają, a jest ich mnóstwo.
   Nie wiem, czy odpowiedziałam wyczerpująco na Pani pytania; podejrzewam też, że raczej Pani nie przekonałam :), jednak cieszę się, że mogłysmy, chociaż wirtualnie, podyskutować i w ten sposób jakoś się spotkać. Ciekawie było Panią poznać.
   Życzę wszystkiego najpiękniejszego na Święta; oby były wyjątkowe, w tym najlepszym znaczeniu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s