Biblia Audio · edukacja · kultura · Pismo Święte · wiara

Słuchaj

Jakoś tak parę lat temu, może trzy, a może cztery, Mama trafiła w czeluściach internetu na wywiad z Jimem Caviezelem, w której to rozmowie wspomniano między innymi o gigantycznym przedsięwzięciu polegającym na stworzeniu słuchowiska z całej Biblii. Zaangażowano w projekt najlepsze nazwiska i głosy z całego Hollywood oraz dodano topowych speców od dźwiękowych efektów specjalnych i rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania. Mama pamięta swoje oczarowanie i kompletne zauroczenie tym, co usłyszała oraz taką myśl – szkoda, że to nie jest po polsku… Jakież było Mamy radosne zdziwienie, kiedy właśnie w tym samym mniej więcej czasie dowiedziała się o polskim projekcie Biblii Audio pod hasłem Usłysz, czego nie przeczytasz.  Autorami polskiej superprodukcji są reżyser Krzysztof Czeczot i producent Maciej Budzich. Udało im się zaprosić do projektu nie tylko czołowych polskich aktorów, ale także Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka oraz Naczelnego Rabina Polski Michaela Schuricha. W nagraniach wzięło udział także wielu wolontariuszy-amatorów, których obsadzano nie tylko w roli wiwatującego tłumu… Wśród czytających znajdziemy Piotra Fronczewskiego, Krzysztofa Globisza, Annę Polony, Krystynę Jandę, Małgorzatę Kożuchowską, Kingę Preis, Piotra Polka, Redbada Klynstrę, Agatę Kuleszę, Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra i wielu, wielu innych. Rolę Boga czyta Jerzy Trela, zaś rolę Jezusa – Adam Woronowicz. Efekt jest naprawdę oszałamiający. 

Tylko popatrzcie.

W jednej chwili zostajemy porwani poza przestrzeń i czas, do Miejsca poza wszelkim miejscem i stajemy się niejako uczestnikami wydarzeń, o których wcześniej tylko czytaliśmy. Głosy aktorów, muzyka i efekty specjalne tworzą wokół nas świat, który wydawało się, że dawno przeminął, aż tu nagle nieomal możemy dotknąć go ręką. W trakcie słuchania, Mamie przypomniało się wspomnienie Adama Grzymały Siedleckiego o Wyspiańskim. Otóż którejś nocy, a właściwie wczesnego ranka, powracający do domu Grzymała Siedlecki natknął się gdzieś na rogu Szewskiej na ledwie przytomnego Wyspiańskiego.  Wyspiański siedział skulony, siny z ziębnięcia, oczy przekrwione.  – Co się stało? – pyta Grzymała – Cały dzień i dwie noce czytałem Biblię, właśnie skończyłem – odpowiada Wyspiański – Potem nie mogłem sobie dać ze sobą rady, nie wiedziałem co robić i przyszedłem tutaj, aby doczekać otwarcia kawiarni. – Ależ otworzą ją dopiero za kilka godzin, około dziewiątej! – Tak, wiem,  ale w domu, tam, GDZIE SIĘ TO WSZYSTKO ODBYŁO, nie wytrzymałbym…

Posłuchajcie jak powstał świat…

Wyspiański miał tak genialną wyobraźnię, że zaludniła mu dom postaciami biblijnymi, do tego stopnia realnymi, że aż przerażały swoją bliskością. Nam, biednym, ułomnym ludziom bez talentu, przychodzi z pomocą technika. Słuchowisko Biblii Audio pozwala nam stać się świadkami stworzenia świata, wędrówki Izraelitów przez pustynię, powołania Dawida na króla… Pozwala nam też usłyszeć psalmy w ich pierwotnym kształcie pieśni. Tak przejmujący efekt słuchowy niezwykle pobudza naszą wyobraźnię i człowiek ma wrażenie, że nie tylko słyszy, ale też WIDZI to, co się dzieje. Nasz dom staje się miejscem, gdzie toczy się święta historia Izraela, nasza historia; historia naszego zbawienia. Stajemy się częścią grupki ludzi, która skupiona wokół Góry Oliwnej, słucha dziejów Jezusa z Nazaretu. Słuchanie wszak jest pierwotne wobec czytania, to pierwsza i najważniejsza przestrzeń w której w naszym życiu spotykamy się z opowieścią. To ogromne dzieło, jakim jest Biblia Audio pozwala nam doświadczyć tego pierwotnego zasłuchania. Niezwykłym przeżyciem jest zetknięcie się ze specyficznym sposobem czytania w języku hebrajskim, z jego charakterystycznym rytmicznym zaśpiewem i precyzyjnym frazowaniem, który jest czymś pośrednim pomiędzy słowem mówionym a śpiewem – kiedy słyszy się, jak rabbi Schudrich czyta o przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone, wzruszenie tamuje oddech. 

Prawda, że przejmujące?

Biblia Audio to największe zrealizowane dotąd słuchowisko w Europie. Prace nad tym dziełem zakończyły się w grudniu 2017 roku i od tego czasu Biblia Audio jest dostępna na płytach CD, pendrive’ach oraz na płytach winylowych. Powodzenie projektu, a także chęć podążania z duchem czasu skłoniły twórców Biblii Audio do stworzenia również wersji mobilnej.

Każdy może bezpłatnie pobrać aplikację i skorzystać z trzydziestu darmowych dni testowych. Podczas tego próbnego miesiąca dostaje się również darmowy dostęp do „Słowa na Dzień”, czyli krótkich, wybranych fragmentów Pisma. Po tym czasie możemy zdecydować, czy jesteśmy, lub też nie jesteśmy, zainteresowani dalszą subskrypcją.

W ramach aplikacji możliwy jest także zakup dostępu do wybranej księgi, np. (do Księgi Rodzaju, lub Ewangelii wg św. Jana), dostępu do Starego lub Nowego Testamentu albo też  do całej Biblii Audio. Po zakupie każdego z tych wariantów otrzymuje się bezpłatny dostęp do „Słowa na Dzień” na okres jednego roku. Aplikacja umożliwia rownież pobranie nagrań do odtwarzania ich w trybie offline. Szczegóły (które Mamie trochę się mylą) można znaleźć na stronie Biblii Audio http://www.bibliaaudio.pl.

DSC_3479-1024x683

Biblia Audio nadaje się jak najbardziej do słuchania dla całej rodziny, jednak wydawnictwo z myślą o dzieciach przygotowało Biblię Audio Kids (tu Mama miałby małe zastrzeżenie – czemu ma służyć ta angielszczyzna w tytule?) Dzieci mogą wysłuchać dziewięćdziesięciu fragmentów Pisma Świętego, czytanych przez dziecięcych aktorów z towarzyszeniem dorosłych artystów. W słuchowisku dla dzieci występują Wiktoria Guzek, Kuba Jóźwik, Lila Wasserman, Karol Kwiatkowski, Antonina Nowakowska, Iwo Wiciński, Tosia Krylik, Borys Wiciński, Paulina Józefowska, Antek Scardina. Pozostałe biblijne role grają wybitni polscy aktorzy  m.in.: Danuta Stenka (Judyta), Adam Woronowicz (Jezus), Jerzy Trela (Bóg), Franciszek Pieczka (Abraham), Jan Englert (Mojżesz). Do każdej opowieści dołączony jest komentarz biblisty dr Piotra Kosiaka, który w przystępny i zrozumiały sposób tłumaczy zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom znaczenie prezentowanych historii.

Tak brzmi wersja dziecięca.

Stoimy u progu Adwentu i Bożego Narodzenia. Każdy z nas – chcąc czy nie chcąc – zaczyna powolutku myśleć o prezentach gwiazdkowych. Może, zamiast zastanawiać się, jaką kolejną rzecz kupić ludziom, którzy w zasadzie mają już wszystko, spróbować obdarować ich czymś, co ma szansę odmienić ich życie i stać się dla nich źródłem niezliczonych wzruszeń? W tym kontekście, przypomina się Mamie fragment z Kręgu Biblijnego Brandstaettera opowiadający o poznańskim księgarzu i wydawcy Janie Jachowskim, wielkim miłośniku książek i Biblii. Kiedy Jachu umarł, żona włożyła mu do trumny egzemplarz Pisma Świętego. Brandstaetter pisze, że stojąc nad trumną przyjaciela widział oczyma duszy, jak Jachu pnie się w górę gwiaździstą ścieżką, wśród niebieskich asfodelowych łąk i trzymając w ręku otwartą Biblię konfrontuje jej tekst z nieprzemijającą rzeczywistością. Raz po raz zerka do Księgi, to znów rozgląda się dookoła, aż w końcu przystaje i patrząc przed siebie z zadowolonym uśmiechem powiada – Wszystko się zgadza! Wszystko…! 

mountains with crepuscular ray
Photo by Min An on Pexels.com

 

PS. Wywiad z Jimem Caviezelem znajdziecie TU

5 myśli na temat “Słuchaj

  1. Jestesmy mlodym katolickim malzenstwem z trojka dzieci. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube – CHWYĆ ZACHWYT! Głosimy Jezusa. Chcemy dotrzec do dzieci i nie tylko. Duzo u nas dzieciecych audycji ale zapraszamy wszystkich niezaleznie od wieku. Od wczoraj rozpoczelismy serie „Droga do Narodzenia”. Codziennie, biblijnie! Zapraszamy do nas. Pozdrawiamy serdecznie 🙂

  2. Dawno mnie tu nie było, a tu już kilka nowych wpisów i cudowna inspiracja. Biblia jest rewelacyjna, już kupiłam na prezent dla męża. Będzie zachwycony. Dziękuję ci bardzo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s